Струковни санитарно-еколошки инжењер – (за генерације уписане по старој акредитацији)

Струковни санитарно-еколошки инжењер
(за генерације уписане по старој акредитацији)

Струковни санитарно-еколошки инжењер је здравствени радник чији је делокруг рада превентивна медицина и унапређење животне и радне средине, односно решавање здравствено – еколошких проблема.

У свом раду је оријентисан, пре свега на факторе од којих битно зависи здравље становништва: вода и водни објекти, земљиште и атмосфера, бука, контрола штетног отпада, зрачења, контрола животних намирница, као и свега осталог што може да угрози радну и животну средину.

Интереси друштва и санитарно – еколошких потреба намећу нужност присуства ових кадрова, како у подручју здравства тако и екологије.

Широка лепеза радних места где ће они дати свој допринос унапређењу животне средине, а самим тим постати део превентивне медицине, су апсолутни доказ за оправданост школовања што већег броја овог кадра.

Прљава индустријска технологија, ратови и велике миграције становништва су реални разлози за преузимање мера у циљу заштите животне средине.
Основни предуслов за здраво и радно способно становништво су здрави услови као и здрави стилови живљења.

Запошљавање:

По завршетку студија струковни санитарно-еколошки инжењер може се запослити у:

  • здравственим установама
  • научно-образовним институцијама
  • инспекторатима
  • министарствима здравља и екологије
  • јавним установама које се баве снабдевањем воде за пиће, контролом отпадних вода и контролом отпада
  • у предузећима која производе робу широке потрошње
  • у предузећима чија производна технологија утиче на животну средину
  • у прехрамбеној индустрији

Распоред предмета по семестрима и годинама студија за студијски програм првог нивоа студија

*часови су исказани на недељном нивоу, настава се изводи 15 недеља у семестру

Стандард 1. Структура студијског програма

Студијски програм трогодишњих струковних студија Струковни санитарно-еколошки инжењер траје шест семестара и носи 180 ЕСПБ бодова. Након завршетка студијског програма и положеног завршног испита стиче се звање  ,,Струковни санитарно-еколошки инжењер“.

Опширније

Стандард 2. Сврха студијског програма 

Основна сврха студијског програма је остваривање образовних, стручних и истраживачких циљева и задатака из области санитарног инжењерства. Врста и режим студија су прилагођени потребама стратешког развоја здравствено-санитарног образовања, која ће у будућности имати значајан удео у превентивној здравственој заштити, као и друштва у целини.

Опширније

Стандард 3. Циљеви студијског програма

Основни циљ студијског програма Струковни санитарно-еколошки инжењер је преношење и усвајање најновијих научних и стручних знања и вештина из области здравствено-санитарне заштите и образовања.

Опширније

Стандард 4: Компетенције дипломираних студената

Студенти који заврше струковне студије на студијском програму за струковног санитарно еколошког инжењера стичу знања и усвајају вештине из здравствено – санитарне заштите опште образовних и стручних предмета.

Опширније

Стандард 5: Курикулум

Наставни план и програм се остварује у трајању од шест семестара, односно три године и конципиран је тако да садржи обавезне и изборне предмете чија је бодовна вредност исказана у складу са ЕСПБ.

Опширније